SEO Nedir?

SEO İngilizce “Search Engine Optimization” kelimesinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir kelimedir. Türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonu olan SEO, internet sitesi sahiplerinin arama motorlarına optimize bir şekilde çalışması için uyguladıkları yöntemlerin tümüne verilen isim olarak nitelendirilebilir.

SEO Nedir

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? (SEO Ne Demek?)

SEO “Search Engine Optimization” kelimesinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir kelimedir. Türkçe anlamıyla Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, internet sitesi sahiplerinin arama motorlarına optimize bir şekilde çalışması için uyguladıkları yöntemlerin tümüne verilen isim olarak nitelendirilebilir.

SEO bir kere uygulanarak yeterli olacak bir şey değildir. Devamlı güncelleme alan arama motorlarına karşı arama motoru güncellemelerine uygun bir siteye sahip olmalısınız. Bunun içinde devamlı SEO optimizasyonu yapmanız gerekmektedir.

SEO Açılımı Nedir?

SEO’nun açılımı “Search Engine Optimization”dur. SEO Türkçe kelime anlamı ile bakıldığında “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. İnternet sitenize yapılan tüm geliştirme çalışmaları arama motoru optimizasyonu kapsamına dahil olmaktadır. SEO çalışmalarına birkaç örnek olarak şunlar gösterilebilir:

 • Site hızının arttırılması
 • Kullanıcı deneyimini artıracak çalışmaların yapılması
 • Mobil optimizasyonun yapılması
 • İçerik revizyonları
 • Bağlantılar

SEO Neden Gereklidir?

Web sitesinin performansını doğal olarak artırmak isteyenlerin ilgilendikleri bir konudur. Aslında SEO’nun gerekli olması için birçok sebep bulunmaktadır. Bunu bir örnek ile açıklayalım.

Örneğin bir lokanta sahibisiniz. Şehir merkezinde bilinen bir yerde hizmet veriyorsunuz ve rakip olarak bir kişi daha lokanta açıyor. Bu rakibiniz daha köhne bir yerde dükkan açıyor ve size oranla daha çok iş yapmaya başlıyor. Neden? Çünkü ürünlerini iyi pazarlayarak, müşterilerini mutlu ederek, verilen hizmet ile ile kalite algısını yaratarak işin SEO’sunu daha iyi yapıyor.

Bu genel örnekten de anlaşılacağı üzere her sektörde bir rakip vardır ve bu rakipleri elemek için oyunu kurallarına göre oynamanız gerekmektedir. Eğer ki SEO’nuzu iyi yaparsanız rakiplerinizi bir bir eleyerek, sektörün en iyisi olursunuz. Verdiğimiz bu örnekten sonra SEO neden gereklidir sorusuna maddeler ile cevap verelim:

 • Rakiplerinizi birer birer elemek için,
 • Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları memnun ederek, kullanıcı deneyimini arttırmak için,
 • Arama motorlarının sitenizi daha çok sevmesi ve üst sıralara taşıması için,
 • Gelirinizi arttırmak için,
 • Marka bilinirliğini arttırmak için,
 • E- Ticaret sitesine sahipseniz satışlarınızı arttırmak için,
 • Daha profesyonel ve kaliteli olduğunuzu kanıtlayarak müşterilerin güvenini kazanmak için,
 • Paylaştığınız her içeriğin veya ürünün arama motorlarında anında index alması için,
 • Kusursuz bir siteye sahip olmak için,
 • Günlük ziyaretçi miktarını ve trafik kalitesini arttırmak için

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorlarının çalışmasının arka planında büyük bir algoritma yatmaktadır. Bu algoritma her geçen gün güncellenerek arama motorları aracılığı ile arama yapan kişilerin çok daha doğru sonuçlara ulaşması hedeflenmektedir. Arama motorlarının çalışması esnasında üç farklı temel algoritma bulunmaktadır. Bunlar; Tarama süreci, dizine eklenme süreci ve sıralama faktörü sürecidir.

Google arama motorunun çalışma prensibini yakından incelemek için https://developers.google.com/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.
Benzer bir içerik daha var. Şimdi ayhankaraman.com/seo-nedir sayfasını ziyaret et ve adım adım örnekli anlatıma sahip SEO Nedir içeriğini incelemeye başla!

Tarama Süreci

Tarama süreci arama motorlarının algoritmasındaki yapılan ilk işlemdir. Çoğu kişi tarafından bilinen arama motoru botları bu noktada devreye girmektedir. Arama motorları, milyonlarca web sitesini kendi algoritmalarına eklenmemiş olmasına rağmen bulmaktadır. Bunun arkasında yatan en büyük sebep, sitenizin bir şekilde internet ağında bir noktada adının geçiyor olmasıdır.

Arama motorları tüm web sitelerini devamlı tarayarak sitede yapılan yeni güncellemeleri (makale paylaşımı, kategori eklemesi, yeni yorumlar vs.) kendi tarayıcılarına gönderirler. Bu sayede arama motorları sitenize yapılan her yeni eklemeden haberdar olmaktadır.

Dizine Ekleme Süreci

Dizine ekleme süreci ise arama motorlarının ikinci sırada gelen algoritmasıdır. Tarama süreci gerçekleştikten sonra sıra dizine ekleme süreci gelmektedir. Dizine ekleme sürecinde, arama motoru botları tarafından yapılan taramalarda sitelerin yaptıkları yeni güncellemeler arama motorlarının dizinlerine eklenir. Bu sayede arama motorları üzerinden arama yapacak her bir kullanıcın sitenize ulaşması hedeflenir.

Dizine ekleme süreci kimi internet sitelerinde 1 dakikada olurken kimi internet sitelerinde 2 güne kadar sürmektedir. Bu noktada tarama yapılan internet sitesinin otoritesi önemli rol oynamaktadır.

Sıralama Faktörü Süreci

Dizine ekleme süreci tamamlandıktan sonra, sıra dizine eklenen sitelerin veya sayfaların sıralama faktörünün belirlenmesi gelir. Bu noktada SEO’da devreye girmektedir. SEO’su ve makalesi iyi olan siteler daha üst sıralara çıkmaya hak kazanır.

Fakat bilmeniz gereken bir diğer detay ise bu üçlü algoritma döngüsünün devamlı olarak yapılmasıdır. Bu döngünün devamlı yapılmasında SEO faktörü önemli rol oynarak, algoritmanın son basamağı olan sıralama faktörüne etki etmektedir. Bunuda bir örnekle açıklayalım:

Bir makale paylaştığınızı varsayalım, arama motoruna eklendi ve hedef anahtar kelimenizde 17. sıradan giriş yaptınız. Bu esnada aynı anahtar kelimede birçok kişi daha makale giriş yaptı ve 15. sıradan başladı diyelim. Bu noktadan sonra arama motoru botları siteleri her yeni güncellemede tekrar taramaktadır. Her yeni makale eklediğinizde, tüm siteniz tekrar tarandığı için SEO’ya uygun hareket etmeniz durumunda 17. sırada olan içeriğiniz her geçen gün bir üst sıraya ilerlemektedir. Tabii bu ilerlemenin kaydedilmesi için sitenin güncel tutulması çok önemlidir.

Bu örnekten de anlaşılacağı üzere sıralama faktörüne etki eden SEO’ya en çok etki eden detay ise kullanıcı memnuniyetidir. 10 adet aynı anahtar kelimede ve kelime sayısında makale yazıldığında kullanıcıların makaleye girip makalede kaldıkları süre oranı, sıralama faktörüne ciddi etkiler yaratmaktadır. Sıralama faktörünün belirlenmesi de bu şekildedir.

İç Optimizasyon Nedir?

İç optimizasyon aynı zamanda On Page SEO veya iç SEO olarak da bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere iç optimizasyonun ana amacı site içi optimizasyonun doğru bir şekilde yapılmasından geçmektedir. SEO iki çeşide ayrılmaktadır: İç SEO ve dış SEO.

İç SEO, dış SEO’ya göre çok daha farklı bir sektör olarak kabul edilebilir. Dış SEO’daki amaç sitenin otoritesini arttırmak için dışarıdan alınan linklerken, iç SEO’daki amaç siteye giren kullanıcının ve arama motoru botlarının memnun olarak ayrılmasını sağlamaktadır. On Page SEO yani iç optimizasyona dahil olan SEO adımları şunlardır:

 • Doğru uzunluk ve anahtar kelimeye sahip başlık (title) belirlenmesi,
 • Anahtar kelimenin geçtiği, maksimum 160 karakter olacak açıklama (description) belirlenmesi,
 • Ana anahtar kelimenin geçtiği ve doğru uzunluğa sahip url yapısının oluşturulması
 • Odak anahtar kelime ve yan anahtar kelimelerin bulunduğu, imla kurallarına uygun, bilgi açısından kullanıcıları doyuracak seviyede semantik içeriklerin oluşturulması,
 • Görsel optimizasyonlarının yapılması,
 • Site hızına etki eden faktörlerin gözden geçirilip hafifletilerek site hızının arttırılması,
 • Doğru tema ve yazılımın tercih edilmesi,
 • SEO’ya uygun bir site haritası hazırlanması,
 • SEO’ya uygun iç ve dış linkleme yaparak link ağının oluşturulması,
 • SSL (Secure Sockets Layer) sisteminin aktif edilmesi,
 • CDN bağlantılarının yapılması,
 • Sitenin mobil uyumlu ve görsel olarak göze hitap eden tasarımın oluşturulması
 • Sosyal medya hesaplarının kurularak, site içerisine gömülmesi.

SEO’nun Avantajları Nelerdir?

SEO çalışması yapılmasının ardında ne kadar önemli amaçlar olduğunu makalenin öncesinde açıkladık. Aslında bunlar SEO çalışması için avantajları açıklar nitelikteydi. Fakat yine de SEO avantajları neler toplu ve en özet haliyle sizinle paylaşalım. SEO yapmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Site hızınız artar.
 2. E-Ticaret sitelerinin müşteri sayısı artarken, blog sitelerinin günlük tıklanma sayısı artar.
 3. Arama motorları tarafından sevilen bir siteye sahip olursunuz.
 4. Tam optimizasyonlu bir siteniz olduğu için gerek müşteriler gerek ise ziyaretçiler açısından profesyonel bir imaj yaratırsınız.
 5. Uzun vadede görüntülenme sayısında ciddi artışlar yaşarsınız.
 6. Maddi açıdan kazancınız her geçen daha da yükselişe geçer.
 7. Anahtar kelimenizde üst sırala çıkacağınız için sitenizin veya markanızın reklamını yapmış olursunuz. Bilinirliğiniz artar.

SEO’da Kullanılan En Popüler Araçlar Nelerdir?

SEO yapan kişiler birçok farklı site ile çalışmaktadır. Bu sitelerin analizinin yapılması, ne durumda olduğunun tespit edilmesi, rakiplerinin belirlenmesi gibi birçok konu esnasında SEO araçlarına ihtiyaç duyulur.

Tüm SEO araçlarının hepsi benzer mantıkla çalışmak ile birlikte her birinin öne çıktığı farklı bir kategori vardır. Örneğin birisi rakip analizinde iyiyken bir diğeri anahtar kelime bulma konusunda çok daha iyidir. Buna bağlı olarak farklı olarak kullanılan ve en popüler SEO araçları şunlardır:

Semrush

Semrush, internet sitelerinin özellikle iç seo optimizasyonun yapılması esnasında en çok tercih edilen analiz sitelerinden birisidir. Semrush birçok SEO aracını içerisinde barındırmaktadır. Semrush ile sahip olabileceğiniz SEO araçlarını sırayla anlatmak gerekirse:

 • Rakip analizinin yapılması
 • Makale için ana anahtar kelime ve yan anahtar kelimelerin belirlenmesi
 • Makale için semantik kelimelerin, makale uzunluğunun belirlenmesi
 • Anahtar kelimelerin kaç kişi tarafından arandığı
 • Ziyaretçilerin hangi kaynaktan geldiğinin tespit edilmesi
 • Rakip sitelerin hangi sitelerden backlink aldığının öğrenilmesi
 • Rakip sitelerin en çok hangi anahtar kelime ve makalelerden tıklanma aldığının tespiti
 • Anahtar kelimelerin zorluk oranları

Ahrefs

Ahrefs SEO aracı da tıpkı Semrush’a benzer amaçlar ile kullanılmaktadır. Ahrefs ile tüm teknik analizler yapılabildiği gibi gerek iç gerekse dış SEO için sıkça tercih edilen analiz sitelerinin başında gelmektedir. Ahrefs ile yapabilecekleriniz ise şu şekildedir:

 • Rakiplerin teknik anlamda detaylı analizinin yapılması
 • Anahtar kelime sıralaması takibinin yapılması
 • Alan adı ve sitenin analiz edilerek otoriterliğinin ölçülmesi
 • Site içi trafik analizi ile birlikte hangi anahtar kelimeden tıklama aldığının tespit edilmesi
 • Rakip sitelerin ADS reklamları ile hangi anahtar kelimeden kaç tıklama aldığı ve ne kadar ödendiğinin tespit edilmesi
 • Rakip sitelerin nofollow, dofollow veya sponsorlu backlinklerin kaç adet olduğu ve hangi sitelerden alındığının analizi
 • Makale anahtar kelimelerinin belirlenmesi

Keywordtool

Keywordtool makale yazan hemen herkesin bildiği SEO araçlarından birisidir. Keywordtool diğer SEO araçlarının aksine tek bir amaçla kullanılmaktadır. Keywordtool analiz aracının amacı adından da anlaşılacağı üzere anahtar kelime analizi yapmaktır.

Keywordtool sitesinde ana anahtar kelimenizi yazdığınızda arama motorları tarafından en çok aratılan başlıklara ulaşmanız mümkündür. Bu başlıkları makalenizde kullandığınız durumda, aratan kişilerin önüne çıkma ihtimaliniz yükselmektedir. Bu yüzden makale yazarları Keywordtool aracını büyük sıklıkla kullanmaktadır.

Screaming Frog

Screaming Frog birçok kişi tarafından bilinmeyen ve oldukça önemli olan SEO araçlarından birisidir. Eğer amacınız On Page SEO veya sitenin teknik analizini yapmak ise Screaming Frog analiz programı tam size göre demektir. Screaming Frog analiz aracı ile istediğiniz sitenin gerek teknik analizi gerek ise iç SEO analizini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sitenin A’dan Z’ye olacak şekilde tüm teknik ve iç SEO haritasını çıkaran bu uygulama web site URL’lerini tarayarak analiz etmektedir. Screaming Frog ile şu analizleri yapabilirsiniz:

 • Sitedeki iç sayfalar ile ilgili eksik başlık, eksik alt kelime, eksik görsel gibi teknik analizin yapılması,
 • Sitenin dışarıya ne yoğunlukta link verildiğinin tespit edilmesi,
 • Protokole uygun olmayan HTTP sayfalarının tespit edilmesi,
 • Site haritanızda kayıtlı olup 404, 3XX veya 5XX gibi hatalarla karşılaşılan sayfaların tespiti,
 • Sitede uzun başlık, açıklama veya URL’si olan makalelerin analizi

SEO Hakkında En Çok Merak Edilenler

SEO Nasıl Yapılır?

SEO yapmadan önce, Google’ın 200’den fazla sıralama sinyalini anlamak gerekiyor. Google, bir web sitesini sıralamaya alacaksa oyunu kurallarına göre oynayan web sitelerini daha değerli görür. Sıralama Sinyalleri ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için ayhankaraman.com/google-siralama-sinyalleri bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

SEO'da En Önemli Kriterler Nelerdir?

SEO’da en önemli kriter/faktör ibaresi yoktur. Fakat bu sorunun bir cevabı olsa, son kullanıcıya en iyi içeriği vermek olurdu. Google web sitelerini sıralarken 200’den fazla sinyali vardır. Belirli bir sinyale daha fazla odaklanmak olağan bir artış göstermeyecektir.

SEO'dan Ne Zaman Sonuç Alırım?

SEO tamamen ilgi, zaman ve sabır gerektiren bir iştir. Kısa vadede mükemmel sonuçlar beklenmemesi gerekmektedir. Her şeyin doğru yapılması halinde bile rakiplerinizin de SEO için aksiyonlar aldığını unutmayın.

SEO Faydaları Nelerdir?

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde organik olarak trafik almaya başlayacaksınız. Aldığınız organik trafiklerle birlikte reklam maliyetlerinizde belirli oranlarda azalma olacaktır.

SEO Maliyeti Nedir?

SEO, uzun vadede harika sonuçlar getirir. Bu yola çıkmadan önce bir SEO ajansından destek alabilir veya her süreci kendiniz yönetebilirsiniz. Fakat öğrenme/uygulama aşamalarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO, sitenizin dışında gerçekleşen faktörlerdir. Bunlara; referans linkler (backlink), sosyal medya yönetimi, Google ADS, geleneksel reklamlar en iyi örneklerden sadece birkaçıdır.

Bu içeriğimizde SEO Nedir? diye başlayıp, SEO’nun dijital dünyadaki önemini de değinmiş olduk. SEO ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı aşağıdan bizlere yorum olarak belirtebilirsiniz 🙂.

Duhan Ediz

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi mezunu olan Duhan EDİZ, sosyal medya üzerinde 8 yıllık bir tecrübeye sahip. Bu alanda yüksek takipçili hesapları da bünyesinde bulunduran Duhan, son 4 yılda ise kendini dijital pazarlama ve SEO alanlarında geliştirerek birçok markanın süreçlerini yönetmiş ve yönetmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.